Staff Directory

  1. Construction Inspections
  1. Chip McErlean

    New Construction Division Manager

  1. Robert Noble

    Building Inspector

  1. Gary Willis

    Building Inspector

  1. Dennis Barry

    Electrical Inspector

  1. James Schilke

    Electrical Inspector

  1. Dale Green

    Plumbing & Mechanical Inspector

  1. Ricky Hatcher

    Plumbing & Mechanical Inspector

  1. Development Services Center
  1. Hannah Sabo

    Development Services Center Manager

  1. David Imburgia

    Environmental & Sustainability Manager

  1. Greg Goetz

    Senior Site Plan & Subdivision Agent/Project Coordinator

  1. Sharmane Baynard

    Site Plan & Subdivision Agent I

  1. David Gray

    Site Plan & Subdivision Agent I

  1. Phillip Prisco

    Senior Plans Reviewer

  1. Richman Jackson

    Plans Reviewer II

  1. Latoya Forbes

    Plans Reviewer II

  1. George Granger

    Plans Reviewer II

  1. Stephanie Harris

    Permit Technician

  1. Cynethia Deloatch

    Permit Technician

  1. Housing and Neighborhoods
  1. Jonathan McBride

    Housing & Neighborhood Services Division Manager

  1. Shellae Blackwell

    Safe & Clean Consultant

  1. Dan McCormick

    Housing Reinvestment Specialist

  1. Keisha Whitley

    Chief Neighborhood Development Specialist

  1. Jasmine Bryson

    Neighborhood Development Associate

  1. Darren Robinson

    Neighborhood Development Associate

  1. Joe Andrews

    Neighborhood Development Associate

  1. Marcie Spragan

    Neighborhood Development Associate

  1. Anna Hammond

    Neighborhood Development Associate

  1. Planning & Zoning
  1. Tolu Ibikunle

    Senior City Planner

  1. Lucy Stoll

    City Planner

  1. Michael Hayes

    Planning & Zoning Administration Manager

  1. Steve Shapiro

    Zoning Administrator

  1. Donald Whipple

    Chief City Planner

  1. Corey Block

    City Planner

  1. Ana Elezovic

    City Planner

  1. David Imburgia

    Environmental & Sustainability Manager

  1. Melvion Knight

    Zoning Official

  1. Angela Leflett

    Zoning Official

  1. Kenar Johnson

    Zoning Official

  1. Property Maintenance & Zoning
  1. Phillip Russell

    Property Maintenance Division Manager

  1. John Millette

    Codes Compliance Inspector II

  1. Kevin Alexander

    Codes Compliance Inspector I

  1. James Gillie

    Codes Compliance Inspector I

  1. Thaddeus Savage

    Codes Compliance Inspector I (Rental)

  1. Donnie Harris

    Codes Compliance Inspector

  1. Montrez White

    Codes Inspector II

  1. Gary Greer

    Codes Inspector I

  1. Kimberly Mikel

    Codes Inspector I (Environmental/Land)

  1. Support Services
  1. Aqiylah McGill

    Senior Administrative Assistant

  1. Ann Crist

    Senior Administrative Assistant

  1. Kristie Graves

    Senior Administrative Assistant

  1. Mary Lou Cole

    Administrative Assistant

  1. Margaret Leach

    Administrative Assistant

  1. Dorinda Weeks

    Administrative Assistant
    Phone: (757) 728 – 2096